info@eragranit.com.tr              0533 480 2172

Granit Taşının Kullanım Alanları

İçindekiler

Granit dünyanın en güçlü materyallerinden birisidir ve yüzlerce yıldır inşaat sektöründe kullanılan malzemelerden birisidir. Granit doğal bir taştır, yer altındaki yüksek sıcaklığın ve basıncın etkileşimi ile oluşmaktadır. Granit taşı özellikle kalıcı olması istenen yapılarda, güçlü temellerde, yollarda, döşemelerde, merdivenlerde ve mutfaklarda kullanılabilmektedir.

İçindekiler;

 1. Anıtlar
 2. Güçlü Temeller
 3. Zeminler
 4. Yollar ve Verandalar
 5. Dış Kaplama
 6. Mozaikler ve Çini Desenleri
 7. Banyo Karoları
 8. Değerli Taş
 9. Merdivenler
 10. Mutfak Tezgahları
 11. Bonus

Granit tezgahlar, zeminler ve duşlar granit taşının en bilindik kullanım alanlarıdır. Ancak granit evinizin doğal bir parçası haline gelebilecek yapıdadır. Granit herhangi bir odada topraklama etkisine sahip olabilmektedir. Granit aynı zamanda dikkat çekici bir odak noktasıdır.

 

1. Granitin Kullanım Alanı: Anıtlar

Mezar taşlarından tapınaklara, nesiller boyu ayakta kalması istenen anıtlar için genellikle granit taşı tercih edilmektedir. Elektrikli aletler bulunmadan önce graniti oymak zahmetli ve zaman alıcı bir işti. Bu yüzden granit taşı genellikle önemli projelerde tercih edilmekteydi.

2. Granitin Kullanım Alanı: Güçlü Temeller

Roma köprülerinin, piramitlerin, camilerin ve katedrallerin ortak noktalarından birisi granit taşıdır. Birçok antik ve tarihi binanın merkezlerinde güç çekirdeği oluşturmak için granit kullanılmıştır. Granit parlaklık kazandırılan ve başka taşla kaplanan bir taş olduğundan sütunların desteklenmesi için yaygın olarak kullanılan bir taş olmuştur.

3. Granitin Kullanım Alanı: Zeminler

Cilalı granit taşı çarpıcı bir doğal taştır. Taş döşemelerde genellikle mermerle birlikte kullanılmaktadır. Mermer genellikle çok çarpıcı damarlara sahipken, granit tipik olarak iki taşı mükemmel bir şekilde tamamlayan ince bir desene sahiptir. Bu nedenle pek çok projede granit taşının kullanıldığını görebilirsiniz.

4. Granitin Kullanım Alanı: Yollar ve Verandalar

Granit özellikle parke döşemelerde kullanılan bir taştır. Bunun en büyük sebebi granitin yapısının sert olması ve bu taşın hava koşullarına dayanıklı olmasıdır. Granit bu özellikleri sayesinde açık havada kullanım için ideal bir malzemedir. Granit çok farklı tonlara sahip olduğundan özellikle yol ve kaldırım döşemelerinde sıklıkla kullanılmaktadır.

5. Granitin Kullanım Alanı: Dış Kaplama

Kaba olarak yontulmuş granit, iç mekanlarda sıkça göreceğiniz taşlardan birisidir. Ancak parlak olmaları onların fark edilmesini zorlaştırmaktadır. Birçok kültürel grupta granit yapı taşları, şehir salonları ve dini yapılar gibi önemli binalar için kaplama malzemesi olarak kullanılmaktadır.

6. Granitin Kullanım Alanı: Mozaikler ve Çini Desenleri

Doğal granitin birçok farklı rengi olduğundan yalnızca bu taşı kullanarak dahi mozaik veya çini deseni oluşturmak mümkün olmaktadır. Tek tip sert taş kullanılması desenli zeminin aşınmalara karşı çok daha dayanıklı olmasını sağlamaktadır. Bu nedenle desenli zeminler için tercih edilen en önemli taşlardan birisi granit olarak ön plana çıkmaktadır.

7. Granitin Kullanım Alanı: Banyo Karoları

Modern teknoloji sayesinde granit her zamankinden daha ince olarak fayans şeklinde kullanılabilmektedir. Özellikle fayansla kaplı bir banyo söz konusuysa granit en kolay uyum sağlayan malzemelerden biri olmaktadır. Granit su geçirmez ve lekelere karşı dayanıklı olduğundan oldukça kullanışlıdır. Özellikle nemin ve kirin kolayca önlenmesi için granit kullanılabilmektedir.

8. Granitin Kullanım Alanı: Değerli Taş

Pek çok granit taşı uygun fiyatlı inşaat malzemesi olarak kullanılmaktadır. Birkaç granit türü ise nadir bulunduğu için farklı alanlarda kullanılmaktadır. Bu granit türleri şaşırtıcı güzellikleriyle ön plana çıkmaktadırlar. Bu tür taşlar değerli taş olarak kullanılmakta ve takılara dahil edilmektedirler.

9. Granitin Kullanım Alanı: Merdivenler

Granit plakaları özellikle genel granit taşlarından çok daha büyük olanlar, taşın güzelliğini korumak ve sergilemek için harika bir yoldur. Granit mantolar ve merdivenler bu nedenle oldukça popülerdirler. Granit mantolar ateşten etkilenmemekte ve granit merdivenler yıpranmaktan uzaktırlar.

10. Granitin Kullanım Alanı: Mutfak Tezgahları

Granit özellikle mutfak tezgahları için son derece popüler seçimlerden biridir. Granit suya dayanıklı olduğundan ve leke tutmadığından bu alanda tercih edilmektedir. Buna ek olarak ısıya dayanıklı olması ve kolay temizlenmesi onu mutfak ve banyo için pratik bir seçim haline dönüştürmektedir.

Bonus: Granitin Alışılmadık Kullanım Alanları

Granit sayesinde az bakım gerektiren bir yemek alanına sahip olabilirsiniz. Yemek masaları tamamen granitten veya sadece bir granit plaka tezgahından oluşabilecektir. Özellikle çok popüler olan renklerde malzemeler bulma yoluna giderek granit bir yemek masasına sahip olabilirsiniz.

Granit karo zeminlerin çoğu aynı renkte ve desende, güzel ve kusursuz bir görünüm sunabilmektedir. Granit kullanımı için tek seçeneğin bu olmadığını bilmelisiniz. Örneğin, bir desen oluşturmak için kontrast renklerle granit zemin döşemesi yaptırmayı tercih edebilirsiniz. granit ve doğal taşların temizliği oldukça kolay olduğundan temizlik konusunda hiç zorluk yaşamazsınız.

Mutfak aksesuarları hazırlamak için granit kullanma yoluna gidebilirsiniz. Granit raflar, mutfak tezgahlarını hasarlardan korumanın güzeli bir yoludur. Granit, misafirleri ağırlamak için dayanıklı bir kesme tahtası veya peynir tahtası olarak kullanılabilmektedir.

Granit kalıntıları, banyo malzemelerini banyoda tutmak veya bir mutfağa depo eklemek gibi basit duvar rafları olarak kullanılabilmektedir. Bir kalıntı kesilerek elde edilen parçanın hafif ve süslü parantezlerle monte edilmesi mümkün olabilecektir. Ayrıca, önceden kesilmiş, cilalanmış ve asılmaya hazır granit rafları satın alabilirsiniz.

Her granit levhası bir sanat özelliği taşımaktadır. Bu güzelliği evinize getirmek için tezgah veya döşeme gibi kullanım alanlarına ihtiyacınız yoktur. Birçok müzede veya evde granit levhaları bir sanat biçimi olarak sergilenmektedir. Granit taşını bir sanat ürünü olarak kullanmak için size hitap eden bir levha seçme yoluna gitmelisiniz. Kırmızı ve mavi tonları gibi canlı renkleri veya göze çarpan cesur desenleri tercih edebilirsiniz.

 

Eğer Granit ürünlerimiz hakkında bilgi almak isterseniz tıklayabilirsiniz.

Son Gönderiler