info@eragranit.com.tr              0533 480 2172

Granit Küp Taşı Nedir?

İçindekiler

Granit küp taşı dünyanın jeolojik oluşum sürecinde kuvars, feldispat, mika ve birçok farklı mineralin birleşimi ile oluşmuş doğal bir taştır. Yeryüzünün yükselmesi ile de daha kolay ulaşılabilir olmuştur. Bu taşlar doğada dayk, silis ve batolitler halinde bulunabilmektedir.

Granit küp taşı yapısı gereği çok dayanıklıdır. Yüksek aşınma derecesine sahiptir. İçeriğinde ki kuvarsın sert yapısı sayesinde metal ile çizilme özelliği bulunmaktadır. Yapısında bulunan mineral ve maddeler sayesinde leke tutmaz, mikrop barındırmaz. Montaj yapıldıktan sonra üzerinde kullanılan koruyucu madde sayesinde yılar boyunca kullanılabilmektedir. Soğuk ve sıcak havadan etkilenmediğinden dış ortamlarda da rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Granit Küp Taşı Nerelerde ve Hangi Ölçülerde Kullanılır?

Granit küp taşı en yoğun olarak iç ve dış cephe kaplamalarında, zemin ve cephe kaplamalarında, kolonların kaplanmasında, şehir içi yol, kaldırım ve otoparklarda, park ve bahçelerin düzenlenmesinde daha birçok yerde kullanılmaktadır. Yapısının dayanıklılığı, su geçirmez olması nedeniyle dış ortamlarda sıkça rastlanılmaktadır. Doğal bir görüntüsü olduğu için ise her alanda kullanımı rahattır.

Granit küp taşı, 4*6*6, 6*8*8, 8*10*10 ve 10*20*20 ebatları ile sıkça kullanılmaktadır. Projeye göre farklı ebatlarda da uygulanabilmektedir. 4*6*6 ebadında ki granit küp taşı genellikle küçük yer döşemelerine derinlik kazandırırken 1 tonu 10 metrekarelik bir alan kaplamaktadır. 6*8*8 ebadındaki granit küp taşları ise yürüyüş yollarında daha çok kullanılır. 1 tonu yaklaşık 7 metrekarelik alan kaplamaktadır. 8*10*10 ebadındaki granit küp taşları daha çok yol ve otoparklarda kullanılır. 1 tonu yaklaşık 5,5 metrekare alan kaplar. 10*20*20 ebadındaki taşlar da yine yer döşemelerinde kullanılırken bordürle ayrılacak şekilde kaplanması uygundur. 1 tonu yaklaşık 4 metrekare alan kaplamaktadır.

Granit Küp Taşının Tercih Edilme Nedenleri

Granit küp taşı hem doğal görüntüsü ile ortama uyum sağlayabilmesi hem de dayanıklılığı nedeniyle özellikle dış ortamlarda tercih edilen bir taş türüdür.  Bunun yanı sıra ülkemizde 1 milyar metreküplük doğal taş rezervinin bulunması ile ulaşımı da çok kolaydır.

Granit küp taşı içerdiği farklı maddeler sayesinde farklı renk ve desenlere sahip olmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile de artık çok pratik şekilde ocaklardan çıkarılıp kesilebilmektedir. Bu nedenle kullanımı kolaylaşmıştır. Granit küp taşı istenirse tamburlu ve cilalı olarak da kullanılabilir.

Granit Küp Taşın Kullanımı

Granit küp taşı park, bahçe, şehir içi yollar, dış ve iç kaplama gibi birçok farklı yerde kullanılırken bu taşların değişimi ya da restore edilmesi çok önemli bir konudur. Bu taşlar uzun yıllar dayanıklı olduğundan kırılma, çökme ve çizilme gibi sorunlarla karşılaşılmadığından farklı sebeplerle değişim yapılması gerekebilir. Bu durumlarda granit küp taşlar yerlerinde dikkatlice sökülüp farklı alanlarda kullanılmaya devam edilebilir. Bu işlem maliyet açısından da avantaj sağlamaktadır.

Eğer granit küp taşlarda restore işlemi yapılması amaçlandı ise bu granit küp taşların yerine geçecek malzemenin doğru şekilde araştırılması ve ortama uyum sağlaması çok önemlidir. Bu konu ile ilgili Doğal taş merkezlerinden destek alınabilir. İlk kullanılan granit küp taşın ilk alındığı firma biliniyor ise o firmadan alınması daha doğru olacaktır. Eğer eski firmaya ulaşılamaz ise en yakın fiziki özellikte ürün ile değiştirilmesi çok önemlidir.

Ayrıca granit küp taşların kullanımında renklerinin aynı özellikte kalması da önemli bir konudur. Seneler geçtikçe granit taşların aynı özellikte görünmesi isteniyor ise dış mekanlarda granit taşların yıkanması önemli olacaktır. Çünkü dış etkenlerden dolayı taşların üzerini kir ve toz kaplayabilir.

Son Gönderiler