info@eragranit.com.tr              0533 480 2172

Andezit Taşı Oluşumu

İçindekiler

Doğa, volkanik hareketler sonucunda doğal taşları oluşturur. Kayaçla da çeşitli minarellerin ve organik maddeleri bünyesinde barındırarak oluşan doğal yapılar olur. Kayaçların; mineral yapılarına, bileşenlere ve oluşumlarına göre sınıflandırmaları bulunur. Püskürük, tortul ve başkalaşım kayaçları olarak 3 farklı şekli vardır.

Andezit Taş Andezit taşı oluşumu; magmanın, yerkabuğunun içinde veya yeryüzüne çıkarak soğuması şeklinde olur. Andezit taşı ayrıca püskürük bir taş çeşidi olup Ankara Taşı olarak da bilinir. Ankara Taşı olarak bilinmesinin nedeni ise en iyi andezitlerin Ankara ili ve çevresinde üretiliyor olması şeklinde açıklanabilir. Ankara dışında Manisa, Çorum ve Isparta’da da üretimi bulunur.

Andezit Taş Nedir?

Andezit taşı, kayaçların yaşlarındaki farklılıklar nedeni ile farklı renklerde olur. Çoğunluk ile eflatun, mor ya da pembe renklerde görünen andezit taşı zaman zaman gri ve siyah tonlarında da oluşabilir. Sert ve dayanıklı yapısı ve sahip olduğu diğer özellikler ile pek çok alanda kullanımı bulunuyor.

Andezit Taş Özellikleri

Andezit taşı sahip olduğu özellikler ile kullanım alanı olarak da yaygınlık gösterir. Öncelik ile kaymaz bir malzeme olmasından dolayı ıslak alanların vazgeçilmez bir unsuru olur. Diğer özellikleri de aşağıdaki gibidir:

  • Yazın aylarında serinliği korur iken kış aylarında da ısı kaybını önler.
  • Boyamaya ve cilalamaya gerek olmaz
  • Bakım gerektirmeyen bir taştır ayrıca renk solmaları yaşamaz.
  • Aşınmaya karşı dayanıklıdır
  • Hava koşullarından ve ısı farklılıklarından çok az etkilenir

Dayanıklı ve kaymaz özelliği ile dekoratif şekli sayesinde inşaat sektörünün başlıca yapı malzemeolup ve belediyeler tarafından da sıklık ile tercih edilir.

Andezit Taş Kullanım Alanları

Volkanik bir kayaç olan andezit taşı; sahip olduğu renk, dayanıklılık ve sertlik açısından pek çok alanda kullanılır. Özellik ile parke taşı, döşeme taşı ve kaplama taşı olarak mimari alanda ve tarihi yapıların restorasyonunda tercih edilir. Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesinde üretilen andezit taşları kullanım açısından insan hayatında önemli bir yer tutar. Andezit taşı ayrıca kaldırım, merdiven, basamak, bordür, yaya yolları, istinat duvarları, park ve bahçe düzenlemelerinin yanı sıra mobilyada da oturma grupları şeklinde kullanımı vardır.

Son Gönderiler