info@eragranit.com.tr              0533 480 2172

Andezit Taşı Nasıl Temizlenir?

İçindekiler

Andezit taşı, halk arasında Ankara taşı olarak da bilinmektedir. Volkanik türde olan bu taşın farklı çeşitleri de bulunmaktadır. Bir çok kişi bu taşı bilmesine rağmen andezit taşı nasıl temizlenir konusu hakkında çok fazla bilgi sahibi değillerdir. Parke döşeme ya da duvar gibi alanlarda andezit taşın kullanımına rastlanabilmektedir. Uzun ömürlü bir taş olması sebebiyle bir çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Kullanımı uzun süre olan bu taşın bakım ve temizliği doğru bir şekilde yapıldığı zaman uzun süreler kullanılmaya devam edilebilmektedir. Andezit taşı temizliğinde çok farklı yöntemler vardır. Ancak en çok kullanılan yöntem kumlama yöntemiyle yapılan temizlik yöntemidir. Basınçlı püskürtme ile taş hafif aşındırılarak temizlenir. Yapısı ve kullanım alanına göre pürüzlü ve düz bir yüzey elde edilebilir.

Andezit Taşı Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

Andezit taşı, genel olarak kaldırım taşlarında kullanıldığı gibi, merdivenlerde ya da dış duvar kaplamalarında da kullanılabilmektedir. Yaygın olarak levha ya da plaka şeklinde kullanılan andezit taşları kullanım açısından çok konforlu. Kaliteli bir ortam oluşması açısından yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bahçe düzenlemelerinde, oluk ya da çeşmelerde, dış cephe kaplamalarında parke uygulamalarında, şadırvanlarda da kullanılmaktadır. Andezitler çok kaliteli taşlar olduğu için bakımına da çok fazla dikkat edilmesi gerekmektedir. Kumlama tekniği kullanılarak, bir çok alana girmiş olan ve kullanılan andezit taşı kısa sürede temizlenmelidir. Andezit taşlarının temizliği yapılırken taşın kiri çoksa kimyasal ya da organik maddeler kullanılarak da bir temizlik yapılabilir.

Andezit Taşının Faydaları Nelerdir?

Andezit taşının bir çok faydası vardır. Bir çok kişi bu faydalarından dolayı bu taşı kullanmaktadır. Bunlar sırasıyla şu şekilde sıralanabilir;

  • Doğal koşullardan, yaz ve kış mevsimlerinden çok az etkilenir.
  • Isı ya da dondan etkilenmezler.
  • Aşınma direnci çok yüksek olan bir taştır.
  • Cilalı kullanıma olanak tanımazlar, asitten etkilenmezler.
  • Renk değişikliğine uğramazlar. Boyaya ihtiyaç duymazlar.
  • Diğer doğal taşlara nazaran daha düşük maliyetlerde üretildiği için daha az masraf oluşmasını sağlarlar.
  • Pürüzlüğü işlenerek dekoratif özellikleri değiştirilerek de kullanılabilirler. Hem faydaları açısından hem de temizliğinin kolay olması açısından bir çok kişi andezit taşını kullanabilir.

Son Gönderiler